Artykuły - Wydarzenia

wtorek, 22 styczeń 2013 23:09

CO TO JEST TABLICA INTERAKTYWNA?

 

To urządzenie, które na pierwszy rzut oka może wyglądać jak duża, biała, prostokątna tablica sucho ścieralna. Oferuje jednak znacznie większe możliwości, jeśli połączymy je z projektorem i komputerem.

PO CO KOMPUTER I PROJEKTOR?

Komputer jest potrzebny, ponieważ powierzchnia tablicy to tak naprawdę rodzaj dotykowego monitora naszego komputera. Wszystko co mamy zapisane w naszym komputerze: programy, filmy, muzyka, teksty, prezentacje możemy uruchamiać stojąc przy tablicy. Natomiast projektor jest niezbędny , aby wyświetlić obraz z komputera na dużej powierzchni tablicy, dzięki czemu lekcja czy prezentacja będzie lepiej widoczna dla całej grupy uczniów.

CZYM RÓŻNIĄ SIĘ DOSTĘPNE NA NASZYM RYNKU TABLICE I SKĄD BIORĄ SIĘ RÓŻNICE W ICH CENACH?

Wizualnie większość tablic jest bardzo podobnych do siebie. Pierwszą różnicę widać już po włączeniu tablicy: część z nich może być obsługiwana dowolnym wskaźnikiem(tzw. tablice dotykowe), część jest natomiast wyposażona w specjalne pisaki (tzw. tablice elektromagnetyczne). Drugą, jeszcze ważniejszą różnicę możemy zauważyć po uruchomieniu oprogramowania, z którym tablica pracuje. Każda tablica w zależności od producenta wyposażona jest w swoje oryginalne oprogramowanie. Oczywiście każde oprogramowanie do tablicy interaktywnej musi zawierać podstawowe narzędzia pracy, takie jak: możliwość pisania, zmazywania, rysowania podstawowych kształtów. Jest jednak szereg narzędzi i cech, które nie występują w każdej marce tablicy i są wśród nich również takie, które są unikalne dla jednego ich rodzaju. To właśnie oprogramowanie oraz technologia w jakiej pracuje tablica decydują o jej cenie. Osoba, która nie miała okazji pracować na tablicy nie zawsze dostrzeże różnice, ponieważ podczas prezentacji tablicy osoby prezentujące zazwyczaj skupiają się na podstawowych narzędziach pracy, które są w większości modeli podobne. Dopiero podczas samodzielnego tworzenia lekcji użytkownik zwraca uwagę na to czy oprogramowanie jest łatwe w obsłudze i intuicyjne, czy polecenia są precyzyjne i zrozumiałe i jak wiele pracy trzeba włożyć, aby przygotować interesujące ćwiczenie. I czy w ogóle jest możliwe przygotowanie lekcji w domu na prywatnym komputerze.

CO NIE JEST TABLICĄ INTERAKTYWNĄ (CHOĆ TAK JEST NAZWANE)?

Często mianem tablicy interaktywnej określa się urządzenia, które „prawdziwymi” tablicami nie są. Są to urządzenia interaktywne, które podobnie jak tablice wymagają podłączenia do komputera i projektora i podobnie jak one posiadają oprogramowanie pozwalające na wykonanie podstawowych czynności: pisanie, wstawianie adnotacji na zdjęciach, prezentację filmów, muzyki czy pracę z gotowymi programami typu multibook. W praktyce nie możnajednak przy ich wykorzystaniu przygotować własnego materiału na zajęcia, a co więcej cechuje je bardzo mała dokładność. Pisanie jest więc możliwe - ale w praktyce bardzo trudne (a tzw. pisanie po śladzie, tak ważne w edukacji wczesnoszkolnej, wręcz niemożliwe). Zakup urządzenia interaktywnego zamiast tablicy może być oczywiście zasadny – ale powinien być świadomym wyborem i rezygnacją z większości opcji jakie daje prawdziwa tablica interaktywna. Dlatego też przed dokonaniem zakupów należy zastanowić się do czego będziemy wykorzystywać dane urządzenie .Warto porównać dostępny na rynku sprzęt, zobaczyć go w praktycznym działaniu i wybrać taki, który spełni nasze oczekiwania.

CZY TECHNOLOGIA MA ZNACZENIE?

Z pewnością słyszeli Państwo, że tablice interaktywne pracują w różnych technologiach, ale jakie ma to znaczenie dla przeciętnego użytkownika? Technologia pozycjonowania w podczerwieni (często nazywana też dotykową) oznacza, że na tablicy interaktywnej możemy pisać palcem lub dowolnym wskaźnikiem. Natomiast technologia elektromagnetyczna oznacza, że tablica obsługiwana jest za pomocą specjalnego pisaka.

W TAKIM RAZIE SKORO TABLICA DOTYKOWA TEŻ MOŻE BYĆ OBSŁUGIWANA PISAKIEM (DOWOLNYM WSKAŹNIKIEM) TO JAKIE SĄ ZALETY TABLICY ELEKTROMAGNETYCZNEJ?

Jedną z zalet jest to, że pisak, którym piszemy po tablicy elektromagnetycznej, spełnia też rolę myszy komputerowej. Oznacza to, że mamy możliwość korzystania z funkcji „prawy/lewy przycisk” myszy, dzięki czemu łatwiej jest obsługiwać komputer i tym samym mieć dostęp do pewnych dodatkowych funkcji. Kolejna ogromna zaleta to zdecydowanie większa dokładność tablic elektromagnetycznych, co wbrew pozorom ma znaczenie nie tylko na precyzyjnej geometrii, ale również na lekcjach dla najmłodszych (tzw. rysowanie po śladzie). Należy też pamiętać o tym, że tablica dotykowa reagując na 

 

 


dotyk każdego przedmiotu, będzie również reagować na przypadkowy dotyk ręki czy nawet (w najbardziej czułych tablicach) ubrania, którym ją dotkniemy. Czy oznacza to, że tablice „dotykowe” są gorsze? Niekoniecznie – są zdeklarowani zwolennicy tej technologii, którym wystarcza ich dokładność i nie przeszkadza wrażliwość na dotknięcie każdym przedmiotem. Przy wyborze rozważmy jednak wszystkie

 za i przeciw i dopiero po wnikliwej analizie dostępnego na rynku sprzętu, wybierzmy ten najodpowiedniejszy dla siebie. 


Kliknij by zobaczyć galerię zdjęć z tego wydarzenia.
 


Masz pytanie?

Skontaktuj się z nami

infolinia

Kontakt telefoniczny
(+48 42) 288 16 99
Kontakt mailowy
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.