Artykuły - Wydarzenia

poniedziałek, 02 styczeń 2012 00:00

Tablica interaktywna Interwrite, wyrabia prawidłowy nawyk pisania u dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

Czy ręczne pisanie zaniknie w dobie klawiatur komputerowych?

Ręczne pisanie jest nie tylko umiejętnością, ale również czynnikiem warunkującym nasz rozwój, potencjał do osiągnięcia sukcesu w życiu, a także sposób w jaki jesteśmy postrzegani. W czasach, gdy coraz rzadziej sięgamy po pióro, problem pisania ręcznego stał sie na tyle istotny, że zaczęto coraz większa uwagę przykładać do sposobów efektywnej nauki tej umiejętności. Nie wszyscy zapomnieli o wiecznym piórze i sztuce kaligrafii. Wiele osób i instytucji stara sie promować pisanie ręczne w społeczeństwie. Również firma Agraf aktywnie przyczynia się do tej działalności, od dawna pokazując, że obsługa pisakiem tablic interaktywnych, ma ogromny wpływ na proces nauki pisania. Dlatego też pisak Interwrite jest ergonomiczny, dostosowany specjalnie do potrzeb edukacji. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z ogromnej roli motoryczności manualnej podczas nauki pisania, która uczestniczy w obrazie mózgowym i towarzyszy w procesie zapamiętywania liter, a przez to w opanowaniu umiejętności czytania. Czy Amerykanom długopisy nie będą już potrzebne? Polecam artykuł Alicji Bobrowicz z „Metra”, w którym eksperci z różnych dziedzin wypowiadają się na ten temat. Cyt: 

Amerykanom długopisy nie są już potrzebne
2011-07-11


Dzieci w amerykańskim stanie Indiana nie muszą uczyć się pisać. Tamtejsze władze stwierdziły, że dziś powszechne jest używanie komputera zamiast długopisu, więc energię dzieci lepiej wykorzystać na naukę opanowania klawiatury. 
Źródło: Alicja Bobrowicz Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  

Czy w ślady Amerykanów pójdą wkrótce inne państwa, a odręczne pisanie stanie się zapomnianą sztuką? Czy nie będziemy potrafili się podpisać? A może to dobrze, bo długopisy tylko wykrzywiają dzieciom palce? Oto, jak to komentują: 
Urszula Sajewicz-Radtke, psycholog rozwoju z SWPS 

Jeśli przestaniemy uczyć dzieci pisania, wychowamy analfabetów. Kiedy uczymy się pisać, to przyswajamy nie tylko samo kreślenie znaku na kartce papieru. Uczymy się analizowania tekstu, ćwiczymy wzrok i umiejętność przetwarzania informacji. To mozolne pisanie kolejnych literek w szkole nie jest po to, by zrobić z nas kaligrafów, ale nauczyć precyzji, cierpliwości i staranności. Boję się, że historia może zatoczyć koło. Kiedyś tylko elita potrafiła czytać i pisać. Jeśli szkoły przestałyby uczyć pisania, stałoby to się sztuką dostępną dla majętnych. 
Konstanty Donimirski, ekspert nowych technologii z Instytutu Sokratesa 

Teoretycznie już dziś moglibyśmy wyrzucić długopisy. Zanotować coś - można w notebooku, zapisać czyjś numer - w komórce, wysłać pocztówkę - można na niej nadrukować pozdrowienia, podpisać się - jest system e-podpisu. Oczywiście z powodu barier elektronicznych nie dla każdego są jeszcze dostępne takie rozwiązania. Ale w perspektywie kilku lat będą. Przewidywanie tego, czy pismo przetrwa, to raczej domena futurologów, ale jestem optymistą. Cywilizacja daje nam nowe możliwości, nie musi zabierać starych. Wynalezienie samochodu nie sprawiło przecież, że zapomnieliśmy, jak się chodzi. 
Katarzyna Pietrzak, prowadzi kurs kaligrafii dla dzieci w Muzeum w Wilanowie 

Kaligrafia to magia. Świat bez odręcznego pisania to świat absurdalny i bez charakteru. Nie boję się, że zapomnimy sztuki pisania, bo widzę siedmiolatki na warsztatach, które odpływają w świat kaligrafii. Wyciszają się na kreśleniu literek, dzielnie przepisują fragmenty Konstytucji 3 maja, a potem porównują literki i cieszą się, że zapisały coś inaczej niż kolega. Z czytaniem też nie jest najlepiej. W Europie 20% piętnastolatków nie radzi sobie z czytaniem. W Polsce 15% wg raportu, który opublikowała wczoraj Komisja Europejska. 

Artykuł do pobrania w formie JPG - TUTAJ 


Masz pytanie?

Skontaktuj się z nami

infolinia

Kontakt telefoniczny
(+48 42) 288 16 99
Kontakt mailowy
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.